چرا کلاب هاوس؟

داستان ترجمه این مقاله از اینجا شروع شد که من قصد داشتم یک مقاله در خصوص این شبکه اجتماعی جدید بنویسم که وقتی با این مقاله در اخرین نسخه مجله entrepreneur برخورد کردم تصمیم گرفتم نکاتی رو که مهم و جالب توجه بود را به زبان خودمانی ترجمه کنم و در بعضی بخش‌ها اگر نقطه نظری هم خودم داشتم که حس کردم بیانش شاید کمکی کنه اضافه کردم.

در زمان انتشار این ترجمه نسخه رسمی اندروید کلاب‌هاوس هم منتشر شد و تعداد مخاطبین اون قطعا بیشتر خواهد شد پس پیشنهاد میکنم حتما نکاتی که در این مقاله گفته شده استفاده کنید تا بتونید از این شبکه مجازی جدید بیشترین استفاده رو ببرید.

در پایان از حمایت ریاست محترم مرکز مشاوره مدیریت ماهان که این مقاله با حمایت ایشان منتشر گردیده تشکر ویژه دارم .

چرا کلاب هاوس؟

شبکه اجتماعی که صدای برند شما را به همگان می رساند.

“ On club house tonight at 10  p.m.l.a time “

این مقاله ترجمه مقاله ای در آخرین شماره مجله Entrepreneur با نام How to grow your audieneon می باشد.

سی و یکم  ژانویه ۲۰۲۰ ایلان ماسک با توییت فوق خبر از ایونت خود در کلاب هاوس داد. که طبق آمار رکورد تعداد شرکت کننده در یک ایونت کلاب هاوس را توانست جابجا کند. بعد از آن افراد بزرگی مثل مارک زاکربرگ٬ سرنا ویلیامز٬ جو روگان٬ بیل گیتس و راک نیز همین مسیر را طی کردند.

مهم نیست که روی تردمیل هستید یا در حال رانندگی. توی مسیر و یا در حال انجام کار های روتین دیگه یا حتی با یک قلم و کاغذ آماده یادگیری . در همه این حالات میشه وارد یک اتاق در شبکه مجازی جدید کلاب هاوس شد. و از بحث های داخل اتاق ها استفاده کرد.

برای عاشقان پادکست کلاب هاوس حکم یک لایو پادکست را دارد .

اواخر ۲۰۲۰ کلاب هاوس راه اندازی شد که البته چیز عجیبی نبود.

 یک شبکه  اجتماعی شبیه یک کنفرانس صوتی بزرگ

کاربران دائمی این شبکه ی اجتماعی یک توضیح خوب برای آن دارند:

یک فضای صمیمی و معتبر که میشه در آن پای صحبت افرادی نشست که حرفی برای گفتن دارند.

یک شبکه اجتماعی دیگر؟! آیا واقعا لازم است؟

 

طبیعتا تست کردن که ضرر نداره . عموما کار آفرین ها به صورت دائم در کلاب هاوس هستند و حتی خیلی ها بیان کردند که برای انها ROI قابل توجهی داشته است . به اینصورت که عموما بعد از صحبت در یک اتاق توانسته اند از نیاز های مشتریان جدید٬ شرکا و یا حتی سرمایه گذاران بالقوه مطلع شوند.

برای من چه سودی داره که بیام و در یک اتاق صحبت کنم؟

 

شما با شرکت در یک پنل سخنرانی دنبال این هدف هستید که ضمن ایجاد ارتباط با بقیه سخنرانان٫ توجه مخاطبین را نیز به دست آورید. زیرا آنها بعد از سخنرانی شما را دنبال میکنند و ارتباطات شکل میگیرد .

 در کلاب هاس هم این مهم صادق است .

سخنران اذعان داشتند که بعد از جلسه٫ از سمت درصد زیادی از مخاطبین در اینستاگرام و توییتر دایرکت دریافت کرده اند. (زیرا کلاب هاوس امکان دایرکت را ندارد) و خیلی از آنها میتوانند به مشتریان و شرکای آینده تبدیل شوند.

از طرفی چون یک شبکه ی اجتماعی جدید محسوب میشود به دست آوردن مخاطب در آن خیلی راحتتر است.

توصیه هایی برای ساخت یک اتاق یا کلاب قدرتمند از زبان متخصصین

 

در ادامه به توصیه چندی از متخصصین بزرگ برای ساختن یک اتاق قدرتمند می پردازیم.

آیا فقط ساختن یک اتاق کافیه ؟

 

اگر صرفا یک اتاق بسازیم هیج اتفاق خاصی نمیوفته و کسی هم وارد آن نمیشود. اما اگر شما در اتاق از متخصصین آن حوزه استفاده کنید (به عنوان سخنران)  آن موقع است که بازی را درست انجام دادید. در واقع ایشون معتقد است که اتاق شما باید به نحوی باشه که ارزشی ایجاد کند تا هم برای سخنران و هم برای مخاطب ارزش داشته باشه که زمان خودشان را در اختیار شما قرار دهند.

شما میتوانید برای خودتان اتاق داشته باشید یا در کلاب دیگران اتاق مرتبط بسازید

 

برای اینکار شما یا باید یا مدیر آن کلاب باشید یا با مدیران آن کلاب وارد مذاکره شوید که به شما اجازه ی ساخت اتاق در کلاب خودشان را بدهند . 

برای اتاق عنوان درست و حسابی انتخاب کنید

 

عنوان باید طوری باشد که افراد را راغب کند وارد اتاق شوند و همچنین به صورت واضح و شفاف ارزشی که این اتاق به مخاطب اضافه میکند را بیان کند.

به عنوان مثال خود ایشون یک اتاق داره به اسم : “ برای سلامتیت چکار میکنی؟ “

که افراد تشویق میشوند با فعالیت در اتاق از هم نکات مفید در خصوص سلامتی یاد بگیرند.

به چشم تجربه با کلاب هاوس برخورد کنید

 

کلاب هاوس یک فرصت است برای درس گرفتن از موفقیت ها و شکست ها

محتوای شما ذخیره نمیشه و قابل بازدید در آینده نیست(نکته مترجم : البته کلاب هاوس در آپدیت جدید قابلیت ضبط اتاق را برای مدیران کلاب فعال کرد و صد البته برای عاشقان ذخیره سازی هزاران راه دیگر هم هست.)

و شما به صورت در لحظه از مخاطب بازخورد میگیرید. این یعنی میتونیم اتاق های متفاوت بسازیم با عناوین و ساختار متفاوت.

اینطوری میشه از تجربه ها یاد گرفت و تکرارش کرد. (نکته مترجم: در واقع منظور ایشون A/B تست هست.)

چرایی تفاوت کلاب هاوس با سایر شبکه های اجتماعی

 

وقتی صحبت از سوشال مدیا میشه ما با فضای برادکست مواجه هستیم

یعنی اینکه شما مخاطب هدف خودتان را جذب میکنید و محتوای منظمی برای آنها تدارک میبینید ماریو آرمسترانگ به عنوان یک مجری و پادکستر مجرب  معتقد است که در کلاب هاوس این منطق متفاوت است و برای فعالیت در این فضا شما باید کل آموخته های خودتان را در خصوص سوشال مدیا ها را کنار بگذارید.

اون برای تایید این نظریه سه دلیل را عنوان میکند.

تعداد فالوور نقطه قوت محسوب نیمشود

 

در واقع ایشون بیان میکند. که داستان قدیمی چند فالوور داری و غیره در این سوشال مدیا صدق نمیکند و اینجا کاملا به این وابسته است که چه محتوایی را با چه عنوانی ارائه میدهید.

حتی ایشون معتقد است که شما میتوانید هیچ فالوری نداشته باشید اما برای خود تعداد زیادی گوش شنوا پیدا کنید. (منظور با حضور در استیج یک اتاق بزرگ ) همچنین ایشون معتقد است بر خلاف سایر سوشال مدیاها اینجا همه چیز به صورت لایو است. (افراد یا حضور دارند یا ندارند.)

نکته مترجم: منظور ایشان در خصوص رفتار مخاطب در برابر محتوای شماست  بدین صورت که محتوای شما در لحظه ارائه برای کاربر ایجاد ارزش میکند.

و اگر کاربر متوجه این مهم شود شما برنده شدید.

چون حتما از قرصت استفاده میکند و در زمان مقرر ولرد اتاق شما میشود. 

تبلیغات باید عوض شود

 

در کلاب هاوس هیچ کس از یک سخنرانی تبلیغاتی خشنود نمیشود.

 ایشان معتقد است که به جای بیان ادعاهای بزرگ نمایی شده از کاربران بخواهید که در خصوص یک ایده به شما باز خورد دهند به آنها گوش دهید و در خصوص چیزهایی که از آنها آموخته اید تفکر کنید.

نکته مترجم : در واقع ایشون معتقده که فضای فروش در کلاب هاوس برای برند ها باید به سمت فروش مشاوره ای هدایت شود.

به زبان ساده شما هر چیزی را در قالب پرسیدن و راهکار دادن ارائه میدهید.

پروفایل منعطف

 

اینجا ایشون یک ایده ی جذاب بر این اساس که شما توی کلاب هاوس وقتی دیده میشوید که داخل یک اتاق باشید ارائه میدهد .

پس شما میتوانید بر اساس اتاقی که وارد میشوید. بایو خودتان را آپدیت کنید. خود ایشون چند بایو در گوشی ذخیره دارد که بر اساس موضوع و مخاطبین اتاق بایو خودش را آپدیت میکند. 

نکاتی در مورد مدیریت موفق یک اتاق 

 

نکاتی که برای مدیریت موفق یک اتاق نیاز دارید عبارتند از:

مدیریت افراد در اتاق های شلوغ

 

راهکار پیشنهاد شده این است که شما بر اساس تعداد شرکت کنندگان  چندین ادمین داشته باشید .

  • یکی در نقش مجری یا مدیر تشریفات
  • یکی در نقش راهنما : برای مدیریت مهمانان و مدیریت میکروفون های افراد   
  • یکی در نقش گارد امنیتی : برای خالی کردن استیج از مهمان هایی که صحبت انها تمام شده یا افرادی که نظم اتسیج را به هم میریزند و مدیریت میکروفون های افراد

نکته مترجم : تجربه ی ما در یک روم پر مخاطب بدین صورت بود که مدیریت سخنرانان با یک ادمین و مدیریت میکروفون ها و مهمانانی که از سخنرانان سوال داشتند نیز با یک چند ادمین بود.

سخنرانی به صورت اجمالی

 

در کلاب هاوس چون افراد به صورت صوتی با هم در ارتباط هستند و زبان بدن آنها مشاهده نمیشود یکی از مشکلات رایج این است برخی سخنرانان وقتی شروع به صحبت میکنند با معرفی خود و کسب و کارشان و توضیحات اضافه حوصله بقیه مخاطبین را سر میبرند.

راهکار پیشنهادی این است که مدیر اتاق که در نقش مدیر تشریفات فعالیت میکند خود بخش معرفی را به عهده بگیرد و به صورت اجمالی سخنران را معرفی کند.  

نحوه پاسخ دهی به سوالات

 

راهکار بعدی این است که افراد (مهمانان) سوالات خود را در بایو بنویسند و با کمک علامت Raise Hand به مدیر اعلام کنند که سوال دارند. و مدیر بتواند با خواندن سوال و در صورت نیاز آنها را بر روی استیج آورده تا زمان کمتر هدر رود.

دوره کردن مطالب

 

بهتر است که هر بیست دقیقه مدیر تشریفات در حد دو تا سه دقیقه کلیات موضوع اتاق را توضیح بدهد تا کاربران جدید در جریان موضوع اتاق قرار گیرند.

نکات نهایی

 

و اما نکاتی که در نهایت برای پیشرفت در کلاب هوس و مدیریت یک اتاق نیازمندید عبارتند از:

با ایونت خود مثل یک جلسه ی کاری با مشتری رفتار کنید

 

کلاب هاوس یک شبکه ی اجتماعی بر مبنای محتوای تصادفی نیست پس باید برای آن برنامه  منظم داشت.

نکته مترجم : مثلا هر هفته یک اتاق داشته باشید با مدت مشخص و روز مشخص 

زمان مناسب را پیدا کنید

 

زمان بندی شروع اتاق خود را بر اساس زمانی که مخاطب هدف شما در کلاب هاوس حضور دارد تنظیم کنید.

نکته مترجم : تایم پیشنهادی ایشان برای مخاطب هدف فارسی جذاب نیست اما طبق تجربه بین ساعت های ۹ تا ۱۱ شب در روز های غیر تعطیل و از ۷ تا ۱۱ شب در روزهای تعطیل میتواند زمان مناسبی باشد.

خلاقیت به خرج دهید

 

راهکار خلاقانه ایشان این است که از گزینه Raise Hand برای فهم مطلب و دریافت باز خورد از مخاطبین استفاده میکند به این صورت که بعد از اتمام یک تاپیک اگر افراد مطلب را مورد علاقه ی خود دیدند گزینه ی Raise Hand را فشار دهند و اگر به عدد صد برسند ایشان متوجه میشود که افراد با موضوع موافق هستند.

نکته مترجم : دقیقا شبیه به این که در کلاس آنلاین مدرسین برای تایید دریافت صدا و تصویر درک مطلب و غیره از مخاطبین درخواست میکنند که عدد یک را در چت باکس وارد کنند. (البته بماند که تعداد زیادی آیکون برای هر کدام از موارد در نرم افزار هاآموزش مجازی تعریف شده که نه مدرسین از آنها استفاده میکنند نه تقریبا کسی از آنها استفاده میکند.) پس از این خلاقیت در کلاب هاوس میتوان استفاده کرد.

نکته مترجم ۲: در بسیاری از اتاق ها افراد رو ی استیج با خاموش و روشن کردن مکرر میکرفون های خودشان به ادمین میفهمانند که نقطه نظری دارند. بدون آنکه نظم اسیتج را بهم بریزند.

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *