WhatsApp-Image-2021-06-30-at-4.45.34-PM

استخراج بیت کوین

یک صنعت چقدر مستحق مصرف انرژی است؟ در حال حاضر ، سازمان های سراسر جهان برای محدود کردن مصرف منابع انرژی تجدید ناپذیر و انتشار کربن در جو با فشار روبرو هستند. اما فهمیدن میزان مصرف بیش از حد یک سوال پیچیده است که با بحث پیرامون اولویت های ما به عنوان یک جامعه عجین شده است. به هر حال ، محاسبه اینکه کالاها و خدمات برای “صرف” این منابع “ارزش” دارند ، واقعاً مسئله مهمی است. با رشد چشمگیر ارزهای رمزپایه ، استفاده از انرژی به جدیدترین نقطه در گفتگوهای بزرگ درباره اینکه ارزهای دیجیتال برای چه چیزی و برای چه کسی مناسب است ، تبدیل شده است.

طبق آخرین آمار موجود استخراج بیت کوین تقریباً معادل انرژی سالانه کشورهای کوچک مانند سوئد می باشد. این مطمئناً انرژی زیادی به نظر می رسد. اما یک سیستم پولی چه مقدار انرژی باید مصرف کند؟

نحوه پاسخ دادن شما به احساس شما نسبت به بیت کوین بستگی دارد. اگر اعتقاد دارید که بیت کوین هیچ فایده ای فراتر از خدمت به عنوان یک برنامه پونزی یا وسیله ای برای پولشویی ارائه نمی دهد ، پس فقط منطقی است که نتیجه بگیریم مصرف هر مقدار انرژی بیهوده است. اگر شما یکی از ده ها میلیون نفر از افراد در سراسر جهان هستید که با استفاده از آن به عنوان یک ابزار برای فرار تورم و یا کنترل سرمایه ، فکر میکنید ، شما به احتمال زیاد به انرژی این رمز ارز پی برده اید. این که آیا احساس می کنید بیت کوین ادعای معتبری در مورد منابع جامعه دارد ، به میزان ارزشی که فکر می کنید بیت کوین برای جامعه ایجاد می کند و هزاران مورد دیگر

مصرف انرژی با انتشار کربن برابر نیست

اول ، یک تمایز مهم بین میزان انرژی یک سیستم و میزان کربن تولیدی آن وجود دارد. در حالی که تعیین میزان مصرف انرژی نسبتاً ساده است ، شما نمی توانید انتشار کربن مرتبط را بدون دانستن ترکیب دقیق انرژی – یعنی ترکیب منابع مختلف انرژی مورد استفاده توسط رایانه های استخراج کننده بیت کوین – بیرون بریزید. به عنوان مثال ، یک واحد انرژی آبی تأثیرات زیست محیطی بسیار کمتری نسبت به همان واحد انرژی زغال سنگ خواهد داشت.اما تشخیص میزان انتشار کربن آن بسیار دشوارتر است . معدنکاری یک تجارت کاملاً رقابتی است و معدن کاران تمایل ندارند که به خصوص در مورد جزئیات فعالیت های خود جلب توجه کنند.

در نتیجه ، تخمین ها در مورد درصد استخراج بیت کوین از انرژی های تجدید پذیر بسیار متفاوت است. در دسامبر سال ۲۰۱۹ ، یک گزارش حاکی از آن بود که ۷۳٪ از انرژی مصرفی بیت کوین خنثی از کربن بود که بیشتر به دلیل فراوانی انرژی برق در مراکز اصلی استخراج معادن مانند جنوب غربی چین و اسکاندیناوی بود. از سوی دیگر ، CCAF در سپتامبر ۲۰۲۰ تخمین زده است که این رقم به ۳۹ درصد نزدیک است. اما حتی اگر عدد کمتری نیز صحیح باشد ، این تقریباً دو برابر شبکه ایالات متحده است ، و این نشان می دهد که بررسی مصرف انرژی به تنهایی روشی مطمئن برای تعیین میزان انتشار کربن بیت کوین نیست.

بیت کوین می تواند از انرژی استفاده کند که سایر صنایع نمی توانند از آن استفاده کنند

عامل کلیدی دیگری که باعث می شود مصرف انرژی بیت کوین با اکثر صنایع دیگر متفاوت باشد ، استخراج بیت کوین در هر مکان است. تقریباً تمام انرژی مورد استفاده در سراسر جهان باید تقریباً نزدیک به مصرف کنندگان نهایی آن تولید شود – اما بیت کوین چنین محدودیتی ندارد ، استخراج کنندگان را قادر می سازد از منابع نیرو که برای اکثر برنامه های دیگر غیرقابل دسترسی هستند استفاده کنند.

یک راه امیدوار کننده دیگر برای استخراج خنثی از کربن ، گاز طبیعی شعله ور است. روند استخراج نفت امروزه مقدار قابل توجهی از گاز طبیعی را به عنوان یک محصول جانبی آزاد می کند – انرژی که باعث آلودگی محیط زیست می شود بدون اینکه هرگز به شبکه برسد. از آنجا که محدود به محل معادن نفت از راه دور است ، در طول تاریخ اکثر کاربردهای سنتی قادر به استفاده موثر از این انرژی نبوده اند. اما استخراج کنندگان بیت کوین از داکوتای شمالی تا سیبری فرصت را غنیمت شمرده و از این منبع هدر رفته در غیر این صورت کسب درآمد می کنند و حتی برخی از شرکت ها در حال بررسی روش هایی برای کاهش بیشتر انتشار با استفاده از احتراق گاز به روش کنترل شده تری هستند. البته ، این هنوز یک بازیگر جزئی در زمینه استخراج بیت کوین است ، اما محاسبات نشان می دهد فقط در ایالات متحده و کانادا گاز طبیعی شعله ور وجود دارد که بتواند کل شبکه بیت کوین را اداره کند.

انصافاً ، درآمدزایی از گاز طبیعی اضافی با بیت کوین هنوز تولید گازهای گلخانه ای را ایجاد می کند و برخی معتقدند که این روش حتی به عنوان یارانه ای برای صنعت سوخت فسیلی عمل می کند و شرکت های انرژی را برای سرمایه گذاری بیشتر در استخراج نفت تحریک می کند تا آنچه که ممکن است باشد. اما درآمد حاصل از استخراج کنندگان بیت کوین در مقایسه با تقاضای سایر صنایعی که به سوخت های فسیلی متکی هستند . با توجه به این واقعیت که استخراج نفت در آینده قابل پیش بینی است و خواهد بود ، بهره برداری از یک محصول جانبی طبیعی فرآیند (و حتی به طور بالقوه حتی کاهش اثرات زیست محیطی آن) یک نقطه مثبت است.

جالب اینجاست که فرآیند تبدیل سنگ معدن بوکسیت طبیعی به آلومینیوم قابل استفاده بسیار پر مصرف است و هزینه های حمل و نقل آلومینیوم نیز غالباً ممنوع نیست ، بنابراین بسیاری از کشورها با مازاد انرژی برای استفاده از منابع اضافی خود ، کارخانه های ذوب ساختند. مناطقی با ظرفیت تولید انرژی بیشتر از میزان مصرف محلی ، مانند ایسلند ، سیچوان از طریق آلومینیوم به صادرکنندگان انرژی خالص تبدیل شدند – و امروز ، همان شرایطی که انگیزه سرمایه گذاری آنها در ذوب است ، این مناطق را به گزینه های اصلی استخراج معدن تبدیل کرده است.

استخراج بیت کوین انرژی بسیار بیشتری نسبت به استفاده از آن مصرف می کند

بسیاری از روزنامه نگاران و دانشگاهیان در مورد “هزینه انرژی هر معامله” بالای بیت کوین صحبت می کنند ، اما این معیار گمراه کننده است. اکثر قریب به اتفاق مصرف انرژی بیت کوین در طی فرآیند استخراج اتفاق می افتد. پس از صدور سکه ، انرژی مورد نیاز برای اعتبار سنجی معاملات حداقل است. به همین ترتیب ، صرفاً بررسی کل انرژی بیت کوین تا به امروز و تقسیم آن بر تعداد معاملات منطقی نیست – بیشتر این انرژی برای استخراج بیت کوین استفاده شده است ، نه برای پشتیبانی از معاملات. و این ما را به سمت یک باور غلط نهایی سوق می دهد: اینکه هزینه های انرژی مرتبط با استخراج بیت کوین به رشد تصاعدی ادامه خواهد داد.

از آنجا که ردپای انرژی بیت کوین بسیار سریع رشد کرده است ، مردم گاهی تصور می کنند که در نهایت کل شبکه های انرژی را کنترل می کند. این پیش فرض یک مطالعه گسترده گزارش شده در سال ۲۰۱۸ بود که اخیراً در نیویورک تایمز نقل شد و ادعای تکان دهنده ای مبنی بر اینکه بیت کوین می تواند زمین را با دو درجه سانتیگراد گرم کند ، مطرح کرد. اما دلیل خوبی وجود دارد که باور کنیم این اتفاق نخواهد افتاد.

اول ، همانطور که در بسیاری از صنایع رایج شده است ، مخلوط انرژی بیت کوین هر ساله کمتر به کربن وابسته می شود. در ایالات متحده ، معدن کارانی که به طور فزاینده ای متمرکز بر ESG هستند ، سهم بازار خود را به دست آورده اند و چین اخیراً استخراج مبتنی بر ذغال سنگ را در مغولستان ، یکی از بزرگترین مناطق سنگین ذغال سنگ ، ممنوع کرده است. در همان زمان ، بسیاری از سازمانهای صنعت معدن ابتکاراتی مانند توافقنامه اقلیمی Crypto –( با الهام از توافقنامه آب و هوای پاریس) – را برای حمایت و تعهد در کاهش اثر کربن بیت کوین آغاز کرده اند. و البته ، از آنجا که گزینه های تجدیدپذیر مانند خورشیدی با بهره وری بیشتر و در نتیجه برای استخراج از دوام بالاتری برخوردار می شوند ، بیت کوین می تواند به عنوان انگیزه ای جدی برای استخراج کنندگان برای ساخت این فناوری ها باشد.

بعلاوه ، معدن کاران بعید است که به طور نامحدود به گسترش عملیات استخراج خود با نرخ فعلی ادامه دهند. پروتکل بیت کوین به استخراج یارانه پرداخت می کند ، اما این یارانه ها بررسی هایی را در مورد رشد آنها انجام می دهند. امروزه ماینرها بابت معاملاتی که هنگام استخراج تأیید می کنند ، هزینه های ناچیزی دریافت می کنند (حدود ۱۰٪ از درآمد ماینر را تشکیل می دهند) و همچنین حاشیه سود حاصل از فروش بیت کوین های استخراج شده خود را می توانند به دست آورند.

با این حال ، این پروتکل ساخته شده است تا محور درآمد ماینر را هر چهار سال به نصف کاهش دهد – بنابراین مگر اینکه قیمت بیت کوین دوام هر چهار سال دو برابر شود (که به نظر اقتصاد برای هر ارز اساساً غیرممکن است) ، سهم درآمد ماینر در نهایت به صفر می رسد. محدودیت های طبیعی بیت کوین در مورد تعداد تراکنش هایی که می تواند پردازش کند (کمتر از یک میلیون در روز) همراه با محدود کردن کاربران برای پرداخت هزینه ها ، محدودیت های بالقوه رشد این به عنوان یک منبع درآمد را محدود می کند. ما می توانیم انتظار داشته باشیم که برخی از ماینرها صرفاً در ازای دریافت این هزینه های معاملاتی ، به کار خود ادامه دهند – و در واقع شبکه برای ادامه کار به آن بستگی دارد – اما اگر حاشیه سود کاهش یابد ، انگیزه مالی برای سرمایه گذاری در معدن به طور طبیعی کاهش می یابد.

***

البته ، عوامل بی شماری وجود دارد که می تواند تأثیرات زیست محیطی بیت کوین را تحت تأثیر قرار دهد – اما زیربنای همه آنها سوالی است که پاسخ دادن به آن با تعداد بسیار دشوارتر است: آیا بیت کوین ارزش دارد؟ مهم است که درک کنیم بسیاری از نگرانی های زیست محیطی اغراق آمیز هستند یا مبتنی بر فرضیات نادرست یا سو تفاهم در مورد عملکرد پروتکل بیت کوین هستند.

این بدان معناست که وقتی می پرسیم ، “آیا بیت کوین ارزش تأثیر محیطی خود را دارد” ، تأثیر منفی واقعی که در مورد آن صحبت می کنیم احتمالاً بسیار نگران کننده تر از آنچه شما فکر می کنید است. اما نمی توان انکار کرد که بیت کوین (مانند تقریباً هر چیز دیگری که در جامعه ما ارزش افزوده دارد) منابع را مصرف می کند. مانند هر صنعت مصرف کننده انرژی دیگر ، جامعه باید این نگرانی های زیست محیطی را بپذیرد و برطرف کند ، با کمال حسن نیت برای کاهش ردپای کربن بیت کوین تلاش کند و در نهایت نشان دهد که ارزش اجتماعی بیت کوین برای منابع آن ارزش منابع لازم را دارد.

منبع : هاروارد بیزنس ریویو

دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *